2025.gada 15. jūlijā Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotos grozījumus Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likumā alternatīvo ieguldījumu fondu nozares attīstības veicināšanai un administratīvā sloga samazināšanai. Tā mērķis ir uzlabot tirgus vidi, padarot to pieejamāku jauniem licencētiem fondu pārvaldniekiem, kā arī stiprināt uzraudzības sistēmu un precizēt prasības atbilstoši finanšu tirgus attīstībai, norāda FM.

Grozījumi paredz vairākus būtiskus precizējumus attiecībā gan uz licencēto, gan reģistrēto pārvaldnieku darbību. Tas pilnveido prasības pārvaldnieka reģistrācijai un nosaka precīzākas prasības akcionāriem (dalībniekiem), kā arī pārvaldnieka amatpersonām, īpaši saistībā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomu. Plānots arī noteikt skaidrākas reputācijas prasības, kā arī izslēgt novecojušas normas, piemēram, par darījumu attaisnojuma dokumentu glabāšanu.

Lai atvieglotu fondu darbību un uzlabotu investīciju piesaisti, grozījumi nosaka vispārīgas prasības alternatīvo ieguldījumu fondu daļu emisijai un izplatīšanai, pilnveido regulējumu slēgtajiem fondiem un precizē pienākumus pārvaldnieka finanšu pārskatu sagatavošanā un turētājbankas ziņojumu sagatavošanā.

Tāpat grozījumos paredzēta jauna kārtība licences saņemšanai iesniegto dokumentu izskatīšanas maksai, kā arī tiesības Latvijas Bankai piemērot soda naudu gadījumos, ja persona iegūst līdzdalību reģistrētā pārvaldniekā, neiesniedzot attiecīgu paziņojumu iepriekš.

Paredzētie grozījumi stiprinās tirgus caurspīdību, veicinās ilgtermiņa ieguldījumus un nodrošinās modernu, efektīvu regulējumu Latvijas alternatīvo ieguldījumu fondu nozarē.